Kategorie

Większość z nas, gdy już podejmie decyzję o zakupie filtra do wody, rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniego produktu. Już na samym początku brniemy w gąszczu możliwości jakie oferują nowoczesne produkty przeznaczone do uzdatniania wody.

Szerokie możliwości wyboru są dobrodziejstwem ale i zarazem przekleństwem. Niedoświadczony, początkujący użytkownik może poczuć się trochę zagubiony w świecie nowoczesnych filtrów do wody.

Na początek proponujemy analizę potrzeb, możliwości finansowych inwestora a na końcu technicznych możliwości aranżacji.

 

Filtry do mieszkania w bloku jednorodzinnym

Budynki wielorodzinne w większości przypadków wyposażone są w wodę wodociągową. Wszystkie dostępne złoża filtrujące wytrzymują temperaturę do 45-50ºC. Z tego powodu uzdatnianie wody gorącej jest niemożliwe. Zazwyczaj w mieszkaniu dysponujemy ograniczoną ilością miejsca. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest filtr podzlewowy, dostarczający wodę spożywczą. Najlepszym sposobem uzyskania wody spożywczej jest technologia odwróconej osmozy, która od lat stosowana jest z powodzeniem w krajach Europy Zachodniej.

Dla osób posiadających odpowiednią ilość przestrzeni w szafce, najbardziej odpowiedni będzie tradycyjny filtr R06 z mineralizatorem.

Osoby dysponujące ograniczoną ilością miejsca powinny zaopatrzyć w pomniejszoną wersję filtra – R0 Slim.

 

Filtr wody do domu jednorodzinnego

W przypadku domów jednorodzinny sytuacja jest bardziej skomplikowana. Mamy tu o wiele większy wybór filtrów, z możliwością instalacji na cały dom, gdyż woda podgrzewana jest zazwyczaj na miejscu.

Gdy chcemy uzyskać jedynie wodę do spożycia a dom zasilany jest wodą wodociągową, możemy dokonać takiego samego wyboru jak w przypadku mieszkania. W przypadku gdy dom zaopatrzony jest w wodę z własnego ujęcie sugerujemy raczej wybór filtra do wody R06 z mineralizacją.

 

Dysponując większym budżetem możemy nasz dom wyposażyć w filtry na całą instalację wodną:

Woda wodociągowa – według prawa powinna spełniać wszystkie normy fizyko-chemiczne oraz biologiczne. Nie oznacza to jednak, że jest ona bez wad. Zazwyczaj jest twarda lub bardzo twarda. Objawia się to odkładaniem osadów kamienia na armaturze oraz wszystkich urządzeniach AGD. W termie powstaje kamień kotłowy, który może doprowadzić do uszkodzenia grzałek. Dodatkowo nieprzyjemnie pachnie chlorem i nie tylko. Czasem do wody wodociągowej przenika niewielka ilość żelaza z rur doprowadzających.

W takim przypadku zalecamy następujący układ filtrów:

- filtr mechaniczny w obudowie BB20”,

- filtr z aktywnym węglem w obudowie BB20”,

- zmiękczacz wody z możliwością redukcji niewielkich ilości żelaza.

 

Woda z własnego ujęcia – zazwyczaj jest bardziej problemowa. Każdego z nas powinien zaniepokoić:

- nieprzyjemny zapach wody,

- nietypowy kolor (np.: brunatny, żółty itp.)

- zmiana barwy wody pod odstaniu,

- nietypowe zacieki na armaturze itp.

W każdym z przypadków zalecamy przebadanie wody w najbliższym oddziale Sanepidu. Szczególną uwagę należy na zawartość:

- żelaza,

- manganu,

- twardość wody,

- amoniak,

- azotany i azotyny,

- chlorki.

Dla poprawnego doboru odpowiednich filtrów do wody ważne również są informacje o: pH, utlenialności, mętność, zapach.

Warto również wykonać badania biologiczne wody.

 

Ponieważ rodzaj i wielkość filtrów zależy od wielu czynników (jakość wody, rodzaj hydrofora, średnie zużycie) sugerujemy przysyłanie wyników badań na nasz adres: biuro@SwiatFiltrow.pl.

Wykwalifikowany personel zaoferuje odpowiedni zestaw. Możliwe są również bezpłatne oględziny miejsca instalacji.

pozdrawiamy

Zespół SwiatFiltrow.pl


Strona głównaStrona główna