Filtr do wody z własnego ujęcia - uzdatnianie wody z własnego ujęcia - od czego zacząć?
O ile uzdatnianie wody wodociągowej nie jest absolutnie konieczne, choć decydując się na domową staję oczyszczania otrzymamy wodę zdecydowanie przyjemniejszą w użytkowaniu (mniej twardą, pozbawioną chloru i innych niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji, o przyjemnym smaku i zapachu), o tyle uzdatnianie wody z własnego ujęcia jest w najczęściej koniecznością.
Woda z własnego ujęcia, np. z przydomowej studni głębinowej, najczęściej bezwzględnie wymaga uzdatniania. Dotyczy to ok. 90% studni. Co istotne, jeśli nawet woda aktualnie spełnia wszelkie normy dotyczące wody pitnej, nie oznacza to, że w przyszłości nie ulegnie pogorszeniu, na przykład na skutek przedostawania się do niej nieczystości z nieszczelnych szamb sąsiadów czy z powodu powstania w pobliżu zakładu przemysłowego psującego wodę.
Zanim zdecydujemy się na zakup określonego urządzenia filtrującego, należy zawsze wykonać badania fizyko – chemiczne, a najlepiej również bakteriologiczne, wody w najbliższej stacji Sanepidu lub specjalistycznym niezależnym laboratorium. Niezwykle istotne jest prawidłowe pobranie próbki wody do badania, aby były one miarodajne. Bezwzględnie należy zapoznać się z procedurą poboru próbki wody, a najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody (chętnie udzielimy Państwu wszelkich porad w tym zakresie - prośba o kontakt). Wykwalifikowany pracownik będzie w stanie pobrać próbkę wody i zawieść ją do laboratorium badawczego, a przy okazji zapozna się z miejscem instalacji, oceni możliwość montażu sprzętu (ilość miejsca w kotłowni), sprawdzi czy pomieszczenie posiada odpływ do ścieków, co jest warunkiem koniecznym przy montażu tego typu systemów.
Uzdatnianie wody z własnego ujęcia to za każdym razem ogromne wyzwanie dla firmy zajmującej się doborem stacji filtrującej. Urządzenia do uzdatniania wody nie należą do najtańszych, stąd nie warto kupować ich w ciemno. Co więcej, nawet drogi zestaw filtrujący nie gwarantuje uzyskania wody odpowiedniej jakości. Ważne, aby zastosowane filtry właściwie oddziaływały na substancje, które znajdują się w naszej wodzie w nadmiarze, często psując jej smak, zapach, barwę i sprawiając, że woda nie tylko nie nadaje się do picia, ale również do codziennego użytkowania (prania, zmywania, prasowania czy podlewania ogrodu). Stąd tak ważne dla właściwego doboru filtrów jest wcześniejsze określenie parametrów wody z jaką mamy do czynienia. Ocena jakości wody pozwoli nam ustalić zawartość żelaza, manganu, chlorków, azotanów i azotynów, amoniaku i innych substancji, które mogą mieć na nią negatywny wpływ. Dla prawidłowego doboru filtrów ważne jest również zbadanie takich parametrów jak barwa, mętność, zapach, twardość czy poziom pH.
Podstawowym elementem każdej stacji uzdatniania wody jest sedymentacyjny (mechaniczny) filtr wstępny, który zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak piasek, muł, rdzę czy inne osady i dzięki temu zabezpiecza dalsze elementy systemu przed uszkodzeniem i nadmiernym zanieczyszczeniem. Elementem niezbędnym jest również filtr z aktywnym węglem, poprawiający smak i zapach wody oraz usuwający z niej metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne oraz chlor.
Woda z własnego ujęcia często zawiera zbyt duże ilości żelaza i manganu, których obecność powoduje powstawanie rdzawych lub czarnych osadów oraz wpływa na metaliczny posmak wody. Można się ich pozbyć stosując kolumny filtrujące zawierające właściwe złoża filtrujące, czyli odpowiednio dobrane substancje usuwające szkodliwe związki z wody. To, jakie złoża należy zastosować oraz w jakiej ilości, zależy przede wszystkim od parametrów wody, z którą mamy do czynienia. Istotny jest również rodzaj posiadanego hydrofora, który determinuje wybór określonego złoża filtrującego, tak aby system działał prawidłowo. Ważny jest także prognozowany pobór wody, czyli ilość osób w gospodarstwie domowym i ich indywidualne potrzeby.
Korzystając z wody z własnego ujęcia, podobnie jak w przypadku wody wodociągowej, warto całość systemu zakończyć instalacją filtra opartego o technologię odwróconej osmozy. Tylko odwrócona osmoza jest w stanie bowiem zapewnić unikalnej jakości wodę pitną, którą można pić prosto z kranu.
Zespół Redakcyjny Sklepu Internetowego www.SwiatFiltrów.com.pl
Zabrania się kopiowania wszelkich materiałów zamieszczonych na stronie internetowej www.SwiatFiltrow.com.pl!!