Odwrócona osmoza - sposób działania
Filtrowanie wody oparte o system odwróconej osmozy to obecnie najlepsza metoda na uzyskanie bardzo dobrej jakości wody pitnej. Odwrócona osmoza (ang. Revers Osmosis = RO), to system filtracji mechanicznej działający na niezwykle niskim progu przepuszczalności. W Europie Zachodniej jest znana od kilkudziesięciu lat. W Polsce dopiero od kilkunastu lat i z każdym rokiem zdobywa kolejnych zwolenników, którzy są świadomi tego jak istotne jest spożywanie dobrej jakości wody.
W jaki sposób działa odwrócona osmoza?
Istotą działania membran osmotycznych, które są sercem odwróconej osmozy, jest ich odpowiednia porowatość. Pory membrany osmotycznej mają wielkość ok. 0,0001 mikrona i są w stanie zatrzymać na swojej powierzchni każde zanieczyszczenie, w tym np. bakterie chorobotwórcze. Średniej wielkości bakteria jest bowiem przeszło 3 tysiące razy większa niż pojedynczy por membrany, stąd bez trudu zostaje usunięta z wody. Membrana osmotyczna zatrzymuje również inne trujące pierwiastki, np. ołów czy aluminium, niezwykle szkodliwe związki chemiczne takie jak pestycydy, azotany, detergenty itd.
Uzdatniając wodę przy pomocy odwróconej osmozy jesteśmy w stanie odzyskać tylko część czystej wody, pozostała część (tej bardziej brudnej) zostaje odprowadzona do ścieków. Dzięki temu membrana nie zapycha się i jest w stanie służyć nam nawet kilka lat (max. 3-5 lat). W miarę upływu czasu pory membrany ulegają powiększeniu, przepuszczając coraz więcej zanieczyszczeń, stąd konieczność okresowej wymiany.
Schemat działania membrany osmotycznej
Warto wiedzieć, że błony osmotyczne występują także w naturze. Między innymi komórki ludzkiego ciała zbudowane są z takich błon. Przy ich udziale następuje wymiana stężeń wód zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych. Błony takie możemy spotkać także w korzeniach roślin. Dzięki nim rośliny są w stanie zassać wodę z gruntu.
Jeśli używając membrany osmotycznej oddzielimy od siebie dwa różnie stężone roztwory, dla przykładu wodę czystą i zanieczyszczoną wodę wodociągową, wówczas po przyłożeniu odpowiedniego ciśnienia po stronie bardziej stężonej, tj. wody wodociągowej, damy radę przecisnąć czystą wodę do roztworu o mniejszym stężeniu. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle czystą wodę pitną, która może z powodzeniem być porównywana z wodą mineralną.
W jaki sposób jest zbudowana membrana osmotyczna?
Membrana osmotyczna ma postać spirali, dzięki czemu niewielki moduł w kształcie walca o średnicy 12 cm i długości 30 cm, pozwala uzyskać powierzchnię czynną wielkości 1,5 m². Membrany stosowane w gospodarstwach domowych mogą mieć wydajność od 3 do 12 litrów na godzinę. Aby membrana mogła działać prawidłowo przez dłuższy czas, zanim woda wodociągowa zostanie na nią skierowana, musi zostać wstępnie przefiltrowana mechanicznie i zdechlorowana dzięki zastosowaniu filtrów z aktywnym węglem. Stąd też system odwróconej osmozy to kilkustopniowe, czyli niezwykle dokładne, filtrowanie.
Spiralna budowa membrany osmotycznej
Z czego składa się zestaw filtrów opartych na technologii odwróconej osmozy?
System odwróconej osmozy składa się z następujących elementów:
- stacji filtrującej z poszczególnymi stopniami filtracji wraz z membraną osmotyczną,
- zbiornika na czystą wodę (w klasycznym modelu mający pojemność 12 l brutto),
- baterii dwudrożnej,
- przyłącza do zasilania wody i do odprowadzania ścieków.
Stopnie filtracji wody w systemie odwróconej osmozy (omówione na przykładzie modelu RO6 standard - jednego z najpopularniejszych filtrów odwróconej osmozy):
Pierwszy stopień filtracji stanowią wkłady sedymentacyjne z pianki polipropylenowej o zakresie filtracji 5, 10, 20 i 50 mikronów. Usuwają one z wody wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, tj. piasek, muł, szlam rzeczny, pyłki kwiatowe, rdzę, mikroorganizmy, pył węglowe i inne osady.
Drugi stopień, to bardzo dobrej jakości wkłady GAC z granulowanym węglem aktywnym, które mają za zadanie poprawę smaku i zapachu wody, a w konsekwencji usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia organiczne (drobnoustroje, grzyby, bakterie), zanieczyszczenia mechaniczne, chlor i jego pochodne, ołów i toksyczne metale ciężkie oraz pestycydy, fenole i detergenty.
Stopień trzeci stanowi 1-mikronowy, czyli bardzo drobny filtr sedymentacyjny, który ma za zadanie podwyższyć skuteczność następujących po nim stopni filtracji oraz ochronę membrany osmotycznej.
Stopień czwarty to membrana odwróconej osmozy, czyli serce każdego filtra opartego o tę technologię. Na tym etapie filtrowania uzyskiwana jest woda o parametrach czystości niemożliwych do uzyskania innymi metodami. Membrana osmotyczna, dzięki swoim unikalnym właściwościom usuwa z wody metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, wszelkie drobnoustroje (bakterie i wirusy).
Piąty stopień to końcowy filtr węglowy, montowany między zbiornikiem na wodę na wylewką (małym kranikiem, z którego pobierana jest przefiltrowana woda). Jego zadaniem jest usunięcie z wody gazów oraz wszelkich substancji lotnych, które mogły przedostać się przez membranę osmotyczną.
Szósty stopień – to wkłady mineralizujące MIN-IL, dzięki którym woda zostaje nasycona jonami soli mineralnych. Przepływ wody w ostatniej fazie przez tego typu filtry sprawia, że woda ma lepszy smak. Możemy spokojnie powiedzieć, że woda nabiera właściwości wody mineralnej.
Więcej na temat najpopularniejszego filtra odwróconej osmozy - sześciostopniowego systemu uzdatniania wody RO6 Standard – dane techniczne:
Filtr RO6 standard z mineralizatorem firmy FitAqua to aktualnie najpopularniejszy system uzdatniania wody oparty na technologii odwróconej osmozy. Posiada następujące dane techniczne:
- wymiary stacji filtującej: SxGxW = 39x15x44 cm
- wydajność membrany: 270 litrów na dobę.
Sześciostopniowy filtr odwróconej osmozy
Filtry do wody montowane są w szafce pod zlewozmywakiem. Zestaw tego typu posiada trzystopniową filtrację wstępną i dwustopniową filtrację końcową w postaci wkładu węglowego oraz mineralizującego. Zajmuje około 40 cm szerokości, stąd bez większego trudu zmieści się w każdej kuchni. Szybkość napełniania się zbiornika na wodę jest bezpośrednio uzależniona od ciśnienia w sieci wodociągowej. Pełne napełnienie zbiornika trwa od 1 do maksymalnie 4 godzin.
Filtry te produkowane są w Polsce i posiadają atest PZH.
System RO6 – dla kogo?
System RO6 to unikalny zestaw zapewniający najlepszej jakości wodę pitną. Dzięki dużej żywotności zastosowanych w nim filtrów wstępnych polecamy jest szczególnie w następujących branżach:
- Gospodarstwa domowe z wodą wodociągową – jako źródło smacznej, czystej i przede wszystkim zdrowej wody pozbawionej chloru, kamienia, osadów z rur doprowadzających wodę do mieszkań – stosując odwróconą osmozę możemy zapomnieć o metalicznym osadzie na herbacie czy kamieniu w czajniku.
- Gospodarstwa domowe z własnym ujęciem wody o złych parametrach użytkowych – jako źródło najwyższej jakości wody pitnej. Osmoza jest w tym przypadku uzupełnieniem zestawu filtrów na cały dom, ostatnim stadium uzdatniania wody.
- Biura, zakłady pracy – odwrócona osmoza sposobem na uzyskanie wody pitnej najlepszej jakości, bez potrzeby zaopatrywania się np. w wodę w baniakach, która po pierwsze nie należy do najzdrowszych (czasami baniak z wodą jest nie wymieniany przez kilka tygodni, co sprzyja namnażaniu się bakterii), a po drugie trzeba dysponować odpowiednim miejscem na składowanie baniaków dostarczanych przez zewnętrzną firmę. Osmoza jest szczególnie polecana w przypadku niewielkich zakładów pracy, kiedy baniak z wodą zużywany jest w ciągu kilku czy kilkunastu dni, czyli stosunkowo wolno. Spożywanie takiej zastałej „starej” wody może mieć zły wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Osmoza, zaopatrzona w większy zbiornik na wodę, z powodzeniem będzie służyć również w biurach zatrudniających wielu pracowników.
- Zakłady przemysłowe, studia fotograficzne, drukarnie – potrzebujące zarówno dobrej jakości wody do picia, jak również dobrej jakości wody użytkowej do pracy maszyn.
- Akwarystyka – jako źródło doskonałej jakości wody użytkowej.
- Punkty usługowo – handlowe – gdzie dzienne zużycie wody przekracza 20 litrów.
Systemy uzdatniania wody dla wymagających
Jeśli zależy nam na uzyskaniu wody o unikatowych właściwościach, bądź też nie mamy wystarczająco dużo miejsca w szafce pod zlewem, rozwiązania zaprezentowane poniżej na pewno sprostają naszym wymaganiom.
Siedmiostopniowy system uzdatniania wody RO7 – to zestaw składający się z trzystopniowej filtracji wstępnej i trzystopniowej filtracji końcowej, czyli porównując do standardowego systemu RO6 posiada dodatkowy wkład końcowy, poza wkładem z aktywnego węgla i mineralizującym również wkład bioceramiczny.
Woda, która przepływa przez dodatkowy wkład z granulatem bioceramicznym, nabiera bardzo korzystnych właściwości, zarówno dla człowieka, roślin i zwierząt. Wkład bioceramiczny aktywuje bowiem komórki somatyczne, poprawia krążenie krwi i usprawnia metabolizm.
Możemy również zaopatrzyć nasz domowy system uzdatniania wody w lampę UV do dezynfekcji wody lub pompę, która poprawi ciśnienie przepływu wody, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu nie ma wystarczającej ilości miejsca na tradycyjny filtr odwróconej osmozy, można zaopatrzyć się w mniejszy gabarytowo zestaw RO Slim Exclusive. Jest to model stworzony z myślą o jak największej ergonomii i maksymalnej skuteczności filtrowania.
Zestaw RO Slim Exclusive składa się z następujących elementów:
- stacji filtrującej zawierającej poszczególne stopnie uzdatniania wody wraz z membraną osmotyczną o mniejszych gabarytach niż standardowy zestaw R06,
- zbiornika na wodę czystą o pojemności 12 litrów brutto,
- baterii z zaworem ceramicznym
- przyłącza do zasilania wody i odprowadzania do ścieków.
Wszystkie elementy układu umiejscowione są w szczelnej estetycznej obudowie o niewielkich rozmiarach: SxGxW = 32x10x42 cm. Zastosowane wkłady są niewidoczne, umiejscowione w małej białej prostokątnej skrzynce.
Model RO Slim Exclusive (wkłady filtrujące ulokowane w estetycznej niewielkiej obudowie)
System zbudowany jest z nowoczesnych filtrów liniowych o zwiększonej chłonności, dzięki czemu mniejsze gabaryty nie wpływają znacząco na mniejszą skuteczność filtracji. Jakość wody uzyskiwana po przefiltrowaniu przez system RO Slim Exclusive jest porównywalna do tradycyjnego systemu RO6.
Małe rozmiary i zwarta budowa sprawiają, że model RO Slim Exclusive zalecany jest szczególnie:
- w mieszkaniach i domach jednorodzinnych zaopatrzonych w wodę wodociągową,
- w domach jednorodzinnych posiadających wodę z własnego ujęcia,
- w biurach i punktach usługowo – handlowych, których średnie zużycie wody nie przekracza 20 litrów (przy większym zużyciu polecamy tradycyjny system RO6).
Zespół Redakcyjny Sklepu Internetowego www.SwiatFiltrow.com.pl
Zabrania się kopiowania wszelkich materiałów zamieszczonych na stronie internetowej www.SwiatFiltrow.com.pl!!